viršvalandnis dárbas, darbdavio nurodymu ir darbuotojo sutikimu viršijant įstatymuose nustatytą darbo laiko trukmę dirbamas darbas. Viršvalandinį darbą darbdavys gali skirti dirbti tik įstatymų nustatytais atvejais arba kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka.

Viršvalandinių darbų trukmė įvairiose valstybėse

Leidžiamų viršvalandinių darbų trukmė įvairiose valstybėse skiriasi, pvz., Lenkijoje, Bulgarijoje viršvalandinis darbas per metus negali viršyti 150 valandų, Vengrijoje – 144 valandų, Latvijoje per 4 mėnesius – 144 valandų, Lietuvoje per 7 dienas iš eilės – 12 valandų ir per metus – 180 valandų. Kolektyvinėje sutartyje gali būti nustatyta kitokia metinė viršvalandinio darbo trukmė (pvz., Italijoje, Suomijoje – ne daugiau kaip 250 valandų, Vengrijoje – ne daugiau kaip 200 valandų) ir didesnis užmokestis už viršvalandinį darbą. Daugelyje Europos Sąjungos šalių visas viršvalandinio darbo laikas kompensuojamas – darbuotojui už viršvalandinį darbą apmokama pinigais arba suteikiama papildomų mokamų poilsio dienų.

Viršvalandinis darbas Lietuvoje

Lietuvoje Darbo kodekse (2016, įsigaliojo 2017) įtvirtinta, kad ilgiausias darbo laikas, įskaitant viršvalandinį darbą, bet neįskaitant darbo pagal susitarimą dėl papildomo darbo, per kiekvieną 7 dienų laikotarpį neturi būti daugiau kaip 48 valandų, o įskaitant viršvalandžius ir darbą pagal susitarimą dėl papildomo darbo, per darbo dieną (pamainą) negali būti ilgesnis kaip 12 valandų, neįskaitant pietų pertraukos, ir 60 valandų per kiekvieną 7 dienų laikotarpį. Per 7 paeiliui einančių kalendorinių dienų laikotarpį negali būti dirbama ilgiau kaip 8 valandas viršvalandžių, nebent darbuotojas savo sutikimą dirbti iki 12 valandų viršvalandžių per savaitę išreikštų raštu. Maksimali viršvalandžių trukmė per metus – 180 valandų, kolektyvinėje sutartyje gali būti susitarta dėl ilgesnės viršvalandžių trukmės.

Viršvalandinį darbą nėščiosioms, neseniai pagimdžiusioms, krūtimi maitinančioms moterims galima skirti tik jų sutikimu, neįgaliesiems – tik jų sutikimu ir jei to jiems nedraudžia sveikatos priežiūros įstaigos išvada.

Viršvalandinio darbo laikas kompensuojamas tik atsiskaitant pinigais, kompensacija poilsio laiku galima darbuotojui susitarus su darbdaviu. Už viršvalandinį darbą mokamas ne mažesnis kaip 1,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis, už viršvalandinį darbą poilsio dieną, kuri nenustatyta pagal darbo (pamainos) grafiką, ar viršvalandinį darbą naktį – ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis, už viršvalandinį darbą švenčių dieną – ne mažesnis kaip 2,5 darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis. Darbuotojo prašymu viršvalandinio darbo laikas gali būti pridedami prie kasmetinių atostogų.

536

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką