vulkanizmas
vulkaninis kraštovaizdis (Islandija)
vulkanzmas, su Žemės ugnikalnių veikla susijusių procesų visuma; paviršinė magmatizmo išraiška. Apima magmos (lavos) išsiliejimą, išsiskiriančių vandens garų, vulkaninių dujų ir piroklastinių medžiagų pasklidimą Žemės paviršiuje, atmosferoje bei juos lydinčius reiškinius. Susijęs su litosferinių plokščių judėjimu. Intensyviausiai vulkanizmas reiškiasi vandenyno vidurio kalnagūbriuose, salų lankuose, riftiniuose slėniuose, karštuosiuose taškuose (už astenosferą karštesnės mantijos medžiagos santalkos).
lavos laukas (Islandija)
Dėl vulkanizmo vyksta žemės drebėjimai, formuojasi nuošliaužos, purvo srautai, atsiranda ugnikalniai, geizeriai, karštosios versmės, susidaro vulkaninės uolienos.
dėl vulkaninių reiškinių susiformavusių mineralų įvairovė
Su vulkanizmu susijęs metalų (aukso, sidabro, vario, arseno, stibio ir kita) rūdų, sieros, boratų ir kitų naudingųjų iškasenų telkinių susidarymas. Vulkanizmas daro įtaką atmosferos ir hidrosferos cheminei sudėčiai, klimatui.
Lietuvoje vulkanizmas vyko paleoproterozojuje (intensyviausiai – vidurinėje ir pietinėje dalyje); vulkanizmo darinių randama ir paleozojaus laikotarpio sluoksniuose.
2276