Welleso deklaracija, Vèlso deklarãcija (anglų k. Welles Declaration), laikinai einančio Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso 1940 paskelbtas pareiškimas (vėliau pavadintas Welleso deklaracija), kuriuo JAV nepripažino Baltijos valstybių okupacijos.

Parengė JAV Valstybės departamento pareigūnas Loy Wesley Hendersonas, B. S. Wellesas ir JAV prezidentas F. D. Rooseveltas. SSRS okupavus Lietuvą (1940 06 15), Latviją (06 17) ir Estiją (06 17), 1940 07 21 jos buvo paskelbtos sovietinėmis respublikomis. JAV į tai sureagavo jau 07 23: laikinai einantis JAV valstybės sekretoriaus pareigas B. S. Wellesas paskelbė oficialų pareiškimą dėl padėties okupuotose Baltijos valstybėse ir kad JAV nepripažįsta Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos. Deklaracija rėmėsi 1932 Stimsono doktrina. Welleso deklaracija JAV oficialiai pasmerkė SSRS įvykdytą Baltijos šalių okupaciją ir nepripažino jų aneksijos iki pat nepriklausomybės atkūrimo 1990–91. Deklaracija buvo JAV Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politikos, kuria JAV smerkė Sovietų Sąjungos agresiją ir palaikė Baltijos sovietinių respublikų nepriklausomybės siekį, pradžia. Prie šios deklaracijos paskelbtos politikos prisijungė apie 50 valstybių.

Welleso deklaracija (1940 07 23)

Po Welleso deklaracijos paskelbimo SSRS vadovybė reiškė nepasitenkinimą dėl Stimsono doktrinos taikymo Baltijos šalims: Sovietų Sąjungos ambasadoriaus JAV teigimu, Baltijos valstybės priklausė Rusijai 18–19 a., tad istoriškai jos sietinos su Rusijos valstybe, ši deklaracija paskelbta ne iš karto, o praėjus kuriam laikui po faktinio Baltijos šalių okupavimo, t. y. esą JAV iš dalies pripažino okupacijos faktą. Tačiau JAV vadovybės šie argumentai neįtikino: buvo principingai teigiama, kad faktinis SSRS kontrolės (okupacinio režimo) Baltijos šalyse statusas neturi tapti priežastimi tokią padėtį pripažinti teisėta – JAV vadovavosi tarptautinės teisės principais. Politologo Lino Kojalos teigimu, be Welleso deklaracijos Baltijos šalių nepriklausomybės byla ir galiausiai išsivadavimas būtų buvę daug sudėtingesni.

L: L. Kojala Baltieji rūmai ir Lietuva: Bushas, Obama, Trumpas…? Vilnius 2020; E. M. Bennett Franklin D. Roosevelt and the Search for Victory: American–Soviet Relations 1939–1945 Lanham 1990.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką