Žemės gelmių informacijos centras

Žẽmės gelmi informãcijos ceñtras, iki 2015 Lietuvõs geològijos muziẽjus, Lietuvos geologijos tarnybos prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos įstaiga Vievyje.

Funkcijos

Pagrindinės centro funkcijos – įsigyti, kaupti, konservuoti, restauruoti, tirti, sisteminti, saugoti ir lankytojams pristatyti eksponatus, atspindinčius Lietuvos geologijos aplinkos raidą ir naudingąsias iškasenas, Lietuvos geologinių tyrimų istoriją.

Ekspozicijos

Ekspozicijos: Mechanizuota kerno saugykla, Riedulių gludinių, Lauko riedulių, J. Dalinkevičiaus memorialinė, Lietuvos naudingųjų iškasenų, Alfonso Žukelio paleontologinė ekspozicijos, Juozo Lisausko retų mineralų kolekcija. Saugomi geologų sukaupti asmenniai archyvai.

Kerno saugykloje (įrengta mechanizuota moderni kerno saugykla) saugomas nuo 1953 išgręžtų vertingiausių 1148 gręžinių kernas (bendras ilgis 144,28 km), tarp jų kernas iš 386 gręžinių, pasiekusių planetos kristalinį pamatą, taip pat ir iš giliausio Lietuvoje Vydmantų gręžinio (Kretingos rajono savivaldybės teritorija; gylis 2564 m).

Riedulių gludinių ekspozicija supažindina su riedulius sudarančiais mineralais ir jų susidarymo Žemės plutoje sąlygomis.

Lauko riedulių ekspozicija papildo Riedulių gludinių ekspoziciją. Ji išdėstyta 4,2 ha plote. Grupėmis išdėliota daugiau kaip 550 riedulių (iki 5–6 m3 tūrio), suvežtų iš įvairių Lietuvos vietovių (visi jie kontinentinių ledynų atplėšti ir atvilkti prieš 24 000–13 000 metų iš Fenoskandijos, Baltijos jūros dugno, Estijos ir Latvijos paviršiaus). Akmenys sugrupuoti į 35 grupes ir išdėstyti pagal jų cheminę sudėtį ir petrografinę klasifikaciją Yra du vandens telkiniai, gausu medžių ir krūmų.

J. Dalinkevičiaus memorialinėje ekspozicijoje, be asmeninių daiktų (baldų, knygų, dokumentų ir kitų), eksponuojami jo sukaupti įvairių geologinių laikotarpių uolienų rinkiniai, fosilijų kolekcijos iš atodangų prie Ventos, Nemuno, Jiesios, Šventosios ir kitų upių.

Lietuvos naudingųjų iškasenų ekspozicijoje rodomi svarbiausi Lietuvos žemės gelmių turtai.

Alfonso Žukelio paleontologinė ekspozicija atspindi gyvybės evoliuciją nuo paleozojaus iki kainozojaus, stratigrafine tvarka pateiktas 195 fosilijų rinkinys (įvairiose Rusijos, Ukrainos, Kazachijos vietovėse rasti visų geologinių sistemų radiniai).

Juozo Lisausko retų mineralų kolekcija supažindina su unikaliais mineralais.

Sukauptas ir kitų žymių Lietuvos geologų (V. Čepulytės, J. Kisnėriaus, V. Vonsavičiaus, S. Žeibos ir kitų) dokumentų, kolekcijų, darbo priemonių archyvas.

Lietuvos geologijos muziejus

Istorija

1980 pastatytoje Kerno saugykloje pradėtos rengti muziejinės ekspozicijos. Iki 1989 Kerno saugykla buvo Geologijos instituto padalinys. 1992 Kerno saugykla sujungta su Vilniaus ekspozicija ir įkurtas Geologijos muziejus. 2000 saugyklai Vievyje suteiktas savarankiškos organizacijos – Lietuvos geologijos muziejaus – statusas. Muziejuje pradėta kurti vientisą Lietuvos geologijos ekspoziciją, kurioje chronologine tvarka būtų atskleista Žemės gelmių sandaros ir sudėties raida, senųjų geologinių laikotarpių paleogeografinės sąlygos, naudingųjų iškasenų susidarymas.

2014 Vyriausybė priėmė nutarimą reorganizuoti Lietuvos geologijos muziejų ir prijungti jį prie Lietuvos geologijos tarnybos. Reorganizuojant muziejų 2015 01 01 buvo įsteigtas Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Žemės gelmių informacijos centras.

1959

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką