žirgų terapija
žirg terãpija, pagalbinis gydymo ir reabilitacijos būdas, kurį taikant dalyvauja žirgai. Žirgų terapija taikoma įvairių sveikatos sutrikimų ar sunkumų turintiems vaikams ir suaugusiesiems. Žirgų terapijos paslaugas gali teikti tik kvalifikuoti specialistai su tinkamai išmokytais žirgais. Siekiant sumažinti sužalojimų riziką jojant būtinas jojimo šalmas, rekomenduojama apsauginė liemenė, uždaras apavas nelygiu padu. Žirgų terapija visapusiškai veikia žmogaus organizmą. Ji turi fizinį, psichologinį, socialinį ir edukacinį poveikį. Atliekant įvairias užduotis ir žaidžiant žaidimus mokomasi įvardyti daiktus, pažinti spalvas, raides, skaičius, dydžius, laiką. Lavinama kalba, mokomasi planuoti veiksmus, spręsti įvairias užduotis, priimti sprendimus.
žirgų terapija
Fizinis poveikis
Fizinis poveikis pagrįstas žirgo ir žmogaus judesių, atliekamų einant, panašumu. Jodamas žmogus nejučiomis atlieka labai panašius į vaikščiojimą judesius ir tai padeda kurti savarankiškam vaikščiojimui būtinų judesių schemas. Be to, judesiai yra simetriški ir ritmiški, pakaitomis atsipalaiduoja ir įsitempia skirtingos raumenų grupės – gerėja raumenų tonusas ir sąnarių judrumas, slopinamas nevalingų judesių pasireiškimas, lavinama pusiausvyra bei koordinacija, lavėja įvairių jutimų integracija smegenyse.
Psichosocialinis poveikis
Žirgai iš prigimties yra neagresyvūs ir labai socialūs, jautrūs žmonių kūno kalbai. Jie natūraliai reaguoja į aplinkinių emocijas, todėl atpažįstant, įvardijant šias reakcijas mokomasi bendrauti, tinkamai reikšti savo emocijas ir adekvačiai elgtis. Glostant, šukuojant, jojant tarp žmogaus ir žirgo užsimezga ryšys, suteikiantis motyvacijos domėtis išoriniu pasauliu, tobulėti, bendrauti. Įgyjant naujų įgūdžių kyla pasitikėjimas savimi bei aplinkiniais, ugdoma kantrybė ir atsakomybės jausmas, savarankiškumas. Specialistas, raitelis ir žirgas, norėdami pasiekti laukiamo rezultato, turi dirbti darniai – taip mokomasi bendradarbiauti, atsižvelgti ne tik į savo, bet ir kitų norus, poreikius ir galimybes. Užsiėmimai su žirgais vyksta malonioje aplinkoje, dažniausiai gryname ore, yra įdomūs ir teikia džiaugsmo.
žirgų terapija
Gydymo būdai
Žirgų terapija apima skirtingus gydymo būdus. Gydymas žirgo judesiu (hipoterapija) dažniausiai taikoma vaikams, turintiems sunkią fizinę ar kompleksinę negalią (dėl cerebrinio paralyžiaus, traumų ir kitą). Per užsiėmimus dažniausiai jojama be balno, atliekami įvairūs pratimai, keičiamos jojimo padėtys ant žirgo – taip siekiama stiprinti raitelio fizinę būklę. Šioje srityje dirbti gali tik specialiai parengti fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai, pasitelkdami itin kruopščiai išmokytus, tam tikromis savybėmis pasižyminčius žirgus.
Jojant siekiama gerinti fizinę ir emocinę savijautą, šis gydymo būdas dažniausiai taikomas vaikams ir suaugusiesiems, turintiems pažintinės raidos, emocijų ir elgesio sunkumų. Gydomojo jojimo užsiėmimus veda specialius mokymus baigę įvairių sričių specialistai, bendradarbiaujantys su tinkamai išmokytais žirgais. Tai plačiausiai visame pasaulyje taikoma žirgų terapijos rūšis.
Bendraujant su žirgais ir rūpinantis jais psichoterapinį poveikį patiria žmonės, siekiantys emocinės gerovės. Šis metodas paremtas prigimtinėmis žirgų savybėmis (jautrumu, pastabumu kūno kalba, polinkiu bendrauti). Per užsiėmimus klientas ar klientų grupė skatinami tyrinėti savo jausmus, elgesį, jį interpretuoti, išbandyti naujus reagavimo būdus. Ši paslauga teikiama bendradarbiaujant psichikos sveikatos ir žirgų specialistams.
Istorija
Nuo antikos laikų buvo žinoma apie teigiamą žirgų įtaką žmogaus savijautai. Teigiamas jojimo poveikis paminėtas ir Hipokrato veikale apie natūralią mankštą (460–377 pr. Kr.). Jojimu kaip gydymo būdu nuosekliai imta domėtis po to, kai 1952 Helsinkio olimpinėse žaidynėse dailiojo jojimo rungtyje sidabro medalį, varžydamasi su sveikais vyrais, iškovojo poliomielitu persirgusi Danijos jojikė Lis Hartel.
žirgų terapija
žirgų terapija
žirgų terapija
3213