žiurkniniai (Cricetidae), graužikų (Rodentia) būrio žinduolių šeima. Apie 110 genčių, apie 580 rūšių. Paplitę visuose žemynuose, išskyrus Australiją, Arktį ir Antarktį.

Kūno ilgis 5–35 cm, masė 7 g–2 kg, uodegos ilgis 0,7–33 centimetrai. Kūnas apaugęs minkštu, dažniausiai pilku arba rudu, kailiu, yra ir dėmėtų. Turi 16 dantų. Kai kurių rūšių žiurkėniniai su skruostų maišais. Užpakalinės kojos ilgesnės už priekines. Daug laiko vandenyje praleidžiančių žiurkėninių priekinių kojų pirštus jungia plaukiojamoji plėvė. Gyvena įvairiame kraštovaizdyje, kai kurių rūšių žiurkėniniai – medžiuose. Dauguma aktyvūs naktį. Minta augalais, moliuskais, vabzdžiais, smulkiais stuburiniais. Šiltuose kraštuose veisiasi ištisus metus. Nėštumas 15–50 d.; lizde veda 2–22 jauniklius. Daugumos žiurkėninių rūšių gausa periodiškai svyruoja. Žiurkėniniais minta plėšrieji žinduoliai, paukščiai, gyvatės. Gali platinti ligas (tuliaremiją, marą, leptospirozę), kai kurie kenkia žemės ūkio, miško augalams. Lietuvoje gyvena 7 žiurkėninių rūšys, kurios priklauso pelėnų pošeimiui.

rudasis pelėnas (Myodes glareolus, Clethrionomys glareolus)

sirinis žiurkėnas

žiurkėnų (Cricetinae) pošeimiui priklauso 18 rūšių, iš kurių 5 rūšys auginamos namuose. Kaip naminiai gyvūnai auginti ir dauginti žiurkėnai pradėti 1939. Tai sirinis žiurkėnas (Mesocricetus auratus; žinomiausias, dažniausiai auginamas), nykštukinis Kembelo (Rusijos) žiurkėnas (Phodopus campbelli), Roborovskio žiurkėnukas (Phodopus roborovskii), džungarinis žiurkėnukas (Phodopus sungorus) ir daūrinis žiurkėnukas (Cricetulus barbarensis). Sirinis žiurkėnas yra vienas didžiausių žiurkėnų (apie 13 cm ilgio), įvairiaspalvis, su skruostų maišais, uodega trumpa, akys mažos. Gyvena apie 2–2,5, kartais iki 4 metų. Nykštukinis Kembelo (Rusijos) žiurkėnas, Roborovskio žiurkėnukas, daūrinis žiurkėnukas yra labai maži (5–8 cm ilgio), daūrinis žiurkėnukas užauga iki 10 centimetrų. Daugiausia aktyvūs naktį, su žmonėmis draugiški, retai kandžiojasi; gyvena apie 2 ar apie 3 metus.

2005

2271

-pelėnai, -pelėnas; -žiurkėnas; -žiurkėnukas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką