žmogaũs sinustas, prienosinių ertmių gleivinės uždegimas. Žmogaus sinusai yra oringos ertmės kaukolės veidinėje dalyje apie nosį, jų paviršių dengia gleivinė. Skiriami 2 kaktiniai, 2 žandiniai, akytkauliniai ir pleištinis sinusai. Jie jungiasi su nosies ertme, į kurią nuteka susidarusios gleivės. Mažiems vaikams visiškai susiformavę būna tik akytkaulio sinusai. Jei atsivėrimo į nosies ertmę angos pasidaro nepralaidžios (dėl gleivinės paburkimo) ar sutrinka gleivinės paviršiuje esančių plaukelių funkcija, sinusuose kaupiasi gleivės ir susidaro palankios sąlygos patogeniniams mikroorganizmams daugintis. Dažnai sinusitas vadinamas rinosinusitu, nes liga pažeidžia ir nosies gleivinę. Vyrai ir moterys serga vienodai dažnai.

Rizikos veiksniai

Dažniausiai sinusitą sukelia virusai, rečiau – bakterijos, grybeliai. Rizikos veiksniai: alergija, iškrypusi nosies pertvara, polipas, svetimkūnis nosies ertmėje, dažnas nardymas, oro užterštumas, gretutinės ligos – gastroezofaginis refliuksas, dantų ir dantenų pažeidimas, cistinė fibrozė, ŽIV infekuotumas ir kitos, imunosupresantų vartojimas. Skiriamas ūminis ir lėtinis sinusitas.

Lėtinis sinusitas

Lėtinis sinusitas būna pūlingas, polipinis (uždegiminė reakcija sinuso gleivinėje lemia polipų susiformavimą), hiperplastinis (gleivinė sustorėja iki kelių mm), alerginis (būdingi eozinofiliniai polipai). Apie 10–20 % pūlingų sinusitų yra odontogeninės kilmės. Dažnai kartu su lėtiniu sinusitu būna nosies pertvaros iškrypimas ar nosies kriauklių išvešėjimas, kuris trukdo gijimo procesui, nes trikdo drenažinę ir ventiliacinę nosies funkciją. Lėtinio sinusito požymiai ne tokie pastebimi kaip ūminio, sergantysis nekarščiuoja.

Ūminis sinusitas

Trunka iki 3 savaičių, būna serozinis ir pūlingas. Ūminio sinusito požymiai: spaudimas, skausmas ir (arba) patinimas sinusų srityse, nosies užgulimas, išskyrų tekėjimas (ypač rytą), kosulys, ryklės ir galvos skausmas. Ligonis gali karščiuoti. Susilpnėja ar visiškai išnyksta uoslė, skonio jutimas.

Diagnostika ir gydymas

Negydomas sinusitas gali tęstis ištisus mėnesius ar metus. Nustatoma pagal nusiskundimus, apžiūrėjus nosies gleivinę, kartais atliekami radiologiniai tyrimai. Gydoma nosies plovimais su druskos tirpalu, skausmą ir uždegimą malšinančiais, gleivinės paburkimą mažinančiais vaistais, gliukokortikoidų purškalais, retai – antibiotikais.

2271

-rinosinusitas; -sinusitas

sinusitas

gyvūnų sinusitas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką