žmogaus teniazė
žmogaũs teniãzė, parazitinė liga. Žmogus užsikrečia suvalgęs žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos jautienos ar kiaulienos, turinčios cisticerkų. Kaspinuotis parazituoja žmogaus plonajame žarnyne net iki 25 metų, užauga iki 10 m ilgio. Su ligonio išmatomis pasišalinę kaspinuočio kiaušiniai arba atitrūkę nareliai (dažniausiai nepastebimi) užkrečia aplinką, žolę, vandenį. Su pašaru patekę į stambiųjų raguočių arba kiaulių (tarpinių šeimininkų) organizmą nareliai ir kiaušiniai prasiskverbia per žarnų sienelę, migruoja krauju į audinius (dažniausiai raumenis), čia susidaro cisticerkai (finos), kuriuose būna susiformavusi kaspinuočio galva. Su užkrėsta jautiena ar kiauliena cisticerkai patenka į žmogaus žarnyną, dvylikapirštėje žarnoje iš finos išlenda galva, kuri įsitvirtina žarnos gleivinėje ir per 2–4 mėnesius (dažniausiai 12 savaičių) išauga 3–10 m ilgio subrendęs kaspinuotis.
Jautiniu kaspinuočiu užsikrėtusiam žmogui kartais skauda pilvą, jam silpna, parazito nareliams šalinantis jaučiamas išangės niežulys.
Kiauliniu kaspinuočiu užsikrėtę žmonės retai jaučia ką nors bloga (kartais – žarnų spazmus, gurguliavimą, dirglumą) ar jiems būna klinikinių reiškinių. Daliai užsikrėtusiųjų sulėtėja virškinimas, kartais viduriuojama. Į žmogaus virškinamąjį traktą patekus kiaulinio kaspinuočio nareliams arba iš jų išbirusiems kiaušiniams, susergama cisticerkoze. Kiaulinio kaspinuočio kiaušinių į organizmą patenka iš aplinkos, į kurią teniaze sergantys žmonės, būdami nešiotojais, išskiria su išmatomis, arba kai žarnyne yra kaspinuotis ir vemiant jo kiaušinių patenka į skrandį.
Teniazė gydoma antihelmintiniais vaistais. Apsaugos pagrindinės priemonės yra pakankamas jautienos ir kiaulienos bei jų produktų terminis apdorojimas. Jautiena tikrinama, užkrėsta skerdiena naikinama. Gydant teniazę apsaugoma ir nuo cisticerkozės.
1955
-teniazė