žvalgyba
žvalgýba, informacijos rinkimas apie esamo arba galimo priešo karinę, politinę padėtį, ginkluotąsias pajėgas ir karinį, ekonominį potencialą, t. p. žinių apie karo veiksmų teatrą gavimas, rinkimas, nagrinėjimas; žvalgybos tarnyba. Pagal uždavinius ir mastą žvalgyba būna strateginė (organizuojama aukščiausios vadovybės; vykdoma nuolat, siekiama apibūdinti priešo ginkluotąsias pajėgas ir jų būklę), operatyvinė (rengdami operacijas vykdo operatyvinių dalinių vadai ir štabai) ir taktinė (vykdoma siekiant gauti operacijai reikalingos informacijos); pagal veiklos sferą – antžeminė, jūrų, kosminė; pagal naudojamas priemones – elektroninė, optinė, optinė elektroninė, geofizinė; pagal uždavinių paskirtį ir pobūdį – agentūrinė, specialioji, elektroninė, bendrųjų pajėgų, artilerinė, inžinerinė, topografinė, hidrografinė, hidrometeorologinė, fotogrametrinė, artimoji, užnugario.
Būna žvalgyba mūšiu (puolamoji operacija, per kurią siekiama nustatyti arba išbandyti priešo išsidėstymą, jo galią, gauti kitos informacijos), žvalgyba ugnimi (priešo pozicijos apšaudomos siekiant, kad jis išsiduotų judėjimu arba atsakomąja ugnimi). Žymiausios karinės žvalgybos yra Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos žvalgybos agentūra (Defense Intelligence Agency), Rusijos GRU ir Izraelio Aman. Per II pasaulinį karą veikė nacių Vokietijos Abveras ir Didžiosios Britanijos MI 10.
Žvalgyba Lietuvoje
Lietuvoje už karinę žvalgybą ir kotržvalgybą atsakingas Krašto apsaugos ministerijos Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas. Kariuomenės žvalgų kuopa yra brigadoje Geležinis Vilkas, būriai veikia Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Mindaugo batalionuose. Kariuomenės žvalgai ruošiami Jonušo Radvilos batalione veikiančioje Žvalgų mokykloje, aukštesnių laipsnių siekia Puskarininkių mokykloje. Lietuvos Respublikos kariuomenės žvalgai vykdė taikos palaikymo operacijas Afganistane ir Irake.
Lietuvos Respublikos antrasis operatyvinių tarnybų departamentas